Category: Вести

Археолошки истражувања кај Видин Град, Градско – антички Аргос

Институтот за Археолошки Истражувања-Скопје, со подршка на Министерството за Култура во рамки на годишната програмата проекти од национален интерес, веќе четврта сезона врши археолошки истражувања на античкиот град, кај село Водоврати, Градско. Овој малку...

Kампања за прогласување на Шар Планина за национален парк

Центарот за едукација и развој (ЦЕД) во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) и Програмата за животна средина на ОН (УНЕП) започнуваат со имплементација на јавната кампања за прогласување на...

Езеро во Индија старо повеќе од 50.000 години мистериозно стана розово

Езеро во Индија, старо повеќе од 50.000 години, стана розово, а експертите сè уште немаат објаснување зошто се случило тоа. Езерото Лонар во државата Махараштра мистериозно ја смени бојата пред неколку дена на изненадување...

(Видео) Неверојатна глетка: Со дрон снимена колонија од 64 илјади морски желки

Австралиски научници направија снимки со дрон кои прикажуваат илјадници зелени желки како се собираат покрај брегот на Големиот Корален Гребен. Несекојдневното видео ја прикажува најголемата светска популација на големите желки и нивниот пат до...

Поради снимањето на „Игра на тронови“ Дубровник го посетиле 244 илјади туристи

Снимањето на „Игра на троновите“ во Дубровник има исклучително позитивно влијание врз туризмот. Само поради снимањето на серијата, округот Дубровник-Неретва во периодот од 2012 до 2015 година го 244.415 туристи, кои потрошиле вкупно 126...

Старнавски се спушти на длабочина од 240 метри во пештерата Врело

Светски познатиот нуркач Кшиштоф Старнавски од Полска го урна рекордот во длабочина и се спушти 240 метри во подводната пештера Врело на Матка. Старнавски во придружба на неговиот тим и со поддршка од домашните...

Невладини активисти го исчистија Сарај од отпад

Активистите на Движењето ЛЕАД денес го исчистија рекреативниот центар Сарај од отпад, во рамките на проектот „В џеб, ако нема каде друго.“.Целта на проектот  е да се покрене јавната свест кај граѓаните за зачувувањето...

Медали за најуспешните планински маратонци на „Krali Marko trails 2017“

По тридневни натпреварувања во различни категории и со различни должини на трките, организаторите ги доделијa медалите и дипломите на најуспешните на ултра планинскиот маратон  „Krali Marko trails 2017“, кој се организира по 7– ми...

Зголемено нивото на Дојранско Езеро, намалени на Охридско и Преспанско

Тројно е зголемено нивото на Дојранското Езеро од просечните – 83 сантиметри за септември, на 179 сантиметри, покажува денешното хидролошко мерење. Според УХРМ, нивоата на Охридското и на Преспанското Езеро се намалени во однос...

Translate »