Category: Патувајте во…

Луксузен хотел во пустина – ноќевање на Брегот на костурите во кабини со соларна енергија

Намибија е една од дестинациите која нуди одмор и за телото и за душата. Преполна е со национални паркови, а сè уште е недопрена и затскриена од очите на туристите. Еден од најреткопосетените делови...

Хонг Конг најпосетена дестинација на планетата

Девета година по ред, Хонг Конг е на врвот на листата на најпосетени градови на планетата. Ова го покажуваат резултатите на истражувањето „Топ 100 дестинации во 2017 година“. Истражувачот на пазарот Еуромонитор интернешенел предвидува...

Боите на Елбасан во ноември

Боите на Елбасан во ноември – вака некако би го именувала албумов на импресии од викендот поминат во дружба со планинарите на скопското планинарско друштво SHBE Shkupi – Shoqata bjeshkatare ekologjike  на собирот на планинари од...

Фрајбург – град од бајка

Јужниот германски град Фрајбург ги урива сите предрасуди кои Балканците ги имаат за Германците. Место со намуртени и ладни лица, како што е верувањето, домаќините ги очекуваат туристите со пријателски насмевки, а место студ,...

Паркинг, скелет и крал – мамка за туристите во британски Лестер

Откако на паркингот во Лестер е пронајден скелетот, за кои подоцна се испостави дека му припаѓа на Ричард Трети, се зголеми бројот на туристите, кои го посетуваат градот. Градот секако е подготвен да ги...

Игрите може да започнат во …Рио

Микс од неверојатни мириси и бескрајно шаренило од бои помешани и обликувани во дарови од природата кои можат само да се замислат како рај на земјата е накратко описот на Рио Де Јанеиро или скратено Рио, лоцирано во единствената држава во Јужна Америка каде се зборува португалски

Приказната на Алзас

Во Стразбур – градот на крстопати, во кој битисуваат 500 илјади жители, се лоцирани најважните европски институции, Советот на Европа и Европскиот парламент зад чии врати се крои европската иднина

КРИТ – Убавина на која и боговите и се восхитуваат

Овој остров надарен со природа, толку див и кроток, контрастен и многулик е спој на цивилизации, лулка на богот Зевс, татковина на сликарот Ел Греко, писателот Никос Казанѕакис и државникот Елефтерос Венизелос.

Translate »